Nabór uczestników do Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Śliwicach informuje, że rozpoczął się nabór wniosków w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.
Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 (z wymaganymi załącznikami) należy złożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Śliwicach (ul. Ks dra St. Sychowskiego 28, 89-530 Śliwice) do dnia 21 czerwca 2024 r.
Cele Programu
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz.100, z późn. zm.) poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Adresatami Programu są:
W 2024 r. w Gminie Śliwice Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne
Istnieje możliwość wskazania przez uczestnika Programu osoby do świadczenia usługi opieki wytchnieniowej. Osoba ta nie może być członkiem rodziny z niepełnosprawnością, opiekunem osoby z niepełnosprawnością, osobą faktycznie zamieszkującą z osobą z niepełnosprawnością (na potrzeby programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością).
Ponadto informujemy, iż do wniosku o przyznanie usług opieki wytchnieniowej należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności osoby, nad którą będzie sprawowana opieka.
Więcej informacji dotyczących Programu można uzyskać pod numerem telefonu: 531-499-196
Niezbędne załączniki dostępne sa poniżej.