Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Śliwicach

STYPENDIA SZKOLNE I ZASIŁKI SZKOLNE

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Śliwicach informuje, że można pobierać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2023/ 2024.

Termin składania wniosków od 01 września 2023 r. do 15 września 2023 r.  
(w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do 16 października 2023 r.).

Stypendium przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia  24. roku życia;
  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;

zamieszkałych na terenie Gminy Śliwice.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie,  w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł netto  na osobę w rodzinie (art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.). 

Wnioskodawcy przedstawiają informację o dochodach rodziny uzyskanych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, tj. za miesiąc sierpień   2023 r. lub w przypadku utraty dochodów, z miesiąca w którym wniosek został złożony.

Świadczenia 500+ nie wlicza się do dochodu.      

Stypendium szkolne może być realizowane w formie:

  1.  całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, takich jak: kosztów nauki języków obcych, zajęć muzycznych, zajęć prowadzonych w klubach sportowych, recytatorskich, tanecznych, informatycznych, zajęć na basenie i innych, a także realizowanych przez szkołę wyjazdów do kin, teatrów, muzeów, wycieczek szkolnych i innych, koszty związane z uczestnictwem w praktykach zawodowych, czesne, zakup mundurka szkolnego, stroju galowego na akademie szkolne,
  2.  pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym w tym w szczególności: 
    a) zakup podręczników szkolnych nierefundowanych w ramach innych programów pomocowych, lektur, opracowań szkolnych, słowników, atlasów, encyklopedii, tablic matematycznych i in., map, globusów oraz innych tego typu publikacji na różnych nośnikach, np. edukacyjne programy komputerowe,  innych pomocy dydaktycznych, przyborów szkolnych: długopisów, ołówków, linijek, temperówek, bloków rysunkowych, farb, pędzli, bibuły, zeszytów itp.,  plecaka, tornistra, torby szkolnej, kalkulatora, piórnika, pokrycia kosztów abonamentu internetowego w trakcie nauki szkolnej, komputera, programów naukowych do tych komputerów, drukarki, tuszu do drukarki, biurka, lampki na biurko, krzesła do biurka itp. 

b) zakup stroju sportowego wymaganego w procesie nauki, tj.: odzieży sportowej – spodenek, szortów, koszulek, podkoszulków, getrów, dresówlub bluzy i spodni sportowych, kąpielówek, kostiumu pływackiego, czepka, okularów pływackich i innych,
c) zakup obuwia sportowego: tenisówek, halówek, trampek, klapek na basen, itp.
d) zakupu innych artykułów niezbędnych do nauki w szkołach, kolegiach i ośrodkach np.: farb, płócien, pędzli, instrumentów muzycznych itp.

  1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, tj. kosztów zakwaterowania, zwrot za bilety, itp.
  2. świadczenia pieniężnego, jeżeli Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt 1-3 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów nie jest celowe.

Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów, w związku z tym istnieje konieczność zbierania imiennych rachunków (wystawionych na wnioskodawcę) za poniesione koszty na cele edukacyjne dla ucznia. Wydatki muszą być zgodne z zapisami ostatecznej decyzji  o przyznaniu świadczenia. Stypendium wypłacane będzie pod warunkiem przedłożenia i rozliczenia w GOPS Śliwice tych dokumentów. Do rozliczenia mogą zostać uwzględnione rachunki/ faktury, umowy kupna – sprzedaży od sierpnia 2023 r. (abonament internetowy od września 2023 r.). Wszelkie informacje dotyczące przyznania stypendium udzielane są w GOPS w Śliwicach w biurze nr 2 lub pod nr telefonu (52) 33 40 720.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Dane kontaktowe

GOPS Śliwice

ul. ks. dra. St. Sychowskiego 28

89 - 530 Śliwice

tel. 52 33 40 727

e-mail: gops@sliwice.pl

https://sliwice.naszops.pl/kontakt

ePUAP:/GOPSSliwice/SkrytkaESP

 

Rachunek podstawowy:

57 8144 0005 2006 0063 7408 0001

 

Rachunek do obsługi wpłat

z funduszu alimentacyjnego:

03 8144 0005 2006 0063 7408 0003

 

Gmina Śliwice

Herb Gminy Śliwice

baner portalu empatia
 

logo epuap

logo PCPR

logo Urzędu Pracy

logo ROPS Toruń

Ukraińska falga, u góry kolor niebieski, na dole kolor żółty

logo Niebieskiej Linii

logo bezpłatnej pomocy prawnej

logo Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA